Skip to content

Start
Weekend 24-25 czerwca należał do chirurgów
27.06.2016.

Image

Personel Oddziału chirurgicznego ogólnego Szpitala w Bełchatowie na czele z Ordynatorem Oddziału Piotrem Wojciechem Trzeciakiem i Pielęgniarką Oddziałową Agnieszką Hetman zorganizował XVI już Forum Młodych Chirurgów.

Forum rozpoczął Piotr Wojciech Trzeciak witając wszystkich pasjonatów chirurgii, którzy przyjechali by rozwijać teorię i w praktyce w trudnej, nagłej sytuacji, stanąć przy stole i porządnie, profesjonalnie, bez zgubnej rutyny wykonać operację. Forum jest bowiem okazją do spotkania środowiska chirurgów, nie tylko z regionu, ale z całej Polski, zarówno tych w randze profesorskiej, jak i tych dopiero na półmetku studiów. Zdaniem prof. dr hab. n. med. Lecha Pomorskiego - Prezesa Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Chirurgów Polskich integracja środowiska musi następować z pożytkiem naukowym.

W pierwszym dniu Forum szczególnie interesujący był wykład prof. dr hab. n. med. Marka Kaweckiego „Wszystko co chcecie wiedzieć o oparzeniach, ale boicie się o to zapytać”. Profesor omówił zagadnienia inżynierii tkankowej, biotechnologii i nanotechnologii w rozwoju metod leczenia oparzeń poprzez dokonanie przeszczepu. Przytaczając liczne przypadki, z którymi zetknął się w Centrum Leczenia Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich, gdzie pracuje i pełni funkcję dyrektora, pokazał jak fascynujący jest rozwój medycyny. Wdrażanie żywych substytutów skóry, wykorzystywanie skóry świni transgenicznej czy wykorzystywanie owodni pobranej od młodych kobiet po wykonanym cięciu cesarskim to już nie tyko fantazja naukowca, ale stosowane metody lecznicze.

Bardzo zajmująca była również część wykładu poświęcona roli miejscowej terapii podciśnieniowej (MTP) czy wykorzystaniu komórek macierzystych pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej w procesie leczenia oparzeń. Obiektywne, wielokryterialne przedstawienie tematu zachęcało uczestników spotkania do zadawania pytań, w tym również wywołujących temat ekonomii, kosztów np. izolacji pacjentów.

W Polsce jest dostępnych 110 łóżek dla pacjentów z ciężkimi oparzeniami, wskaźnik śmiertelności został zmniejszony od 22% do 3,2%, ale nadal brakuje oddziałów rehabilitacji pacjentów po oparzeniach. Wykład prof. dr hab. n. med. Marka Kaweckiego obrazował, jak ważna to potrzeba i jakie są skutki braku multidyscyplinarnej opieki nad pacjentami po ciężkich oparzeniach.

Istotnym problemem jest również leczenie bólu, przy spotęgowanych skutkach ubocznych środków farmakologicznych u pacjentów poparzonych. Propozycją Profesora M. Kaweckiego jest więc wykorzystanie możliwości wirtualnego znoszenia bólu. Propozycja ta oparta jest na zasadach wykorzystywanych w nowoczesnych grach komputerowych. Pacjent w trakcie np. zmiany opatrunku ma zakładany kask umożliwiający skupienie uwagi na wybranej rzeczywistości wirtualnej, tak absorbującej, by odwrócić uwagę od bólu.

Część oficjalną w pierwszym dniu Forum zakończono spotkaniem z Konsultantem Regionalnym d/s chirurgii Województwa Łódzkiego prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Kuzdakiem. Profesor omówił zagadnienia ściśle związane z oparzeniami – chorobą, która każdemu chirurgowi może zdarzyć się na dyżurze: infekcje i izolacja chorych, wzrost lekooporności w stopniu alarmującym zagrożenie epidemią, zmniejszenie liczby łóżek chirurgicznych w województwie, brak sal dla pacjentów poparzonych.

Drugi dzień Forum rozpoczęto od prezentacji prac naukowych specjalizantów w konkursie o nagrodę Prezesa OŁ TChP prof. dr hab. n. med. Lecha Pomorskiego.
W tym miejscu koniecznie trzeba zaznaczyć, że lekarz naszego Oddziału chirurgicznego ogólnego Dominik Walczak trzykrotnie wygrywał poprzednie edycje konkursu. W bieżącym roku zaprezentowano 10 prac. Laur zwycięzcy otrzymał Pan Michał Komoń za pracę pt.: „Perforacja dwunastnicy z martwicą fragmentu jej ściany w przebiegu ropnia okołonerkowego. Opis przypadku i sposób zaopatrzenia”. Drugie miejsce zajęła Pani Agnieszka Dworzyńska, autorka pracy „Ocena skuteczności autogennych przeszczepów nadnerczy”. Trzecie miejsce przyznano Panu Marcinowi Piejko, który przedstawił pracę pn.: „Terapia komórkowa w chirurgicznym zaopatrzeniu przetok. Doniesienia wstępne”.

Następnie odbyło się Spotkanie z Konsultantami Krajowymi Specjalizacji Zabiegowych i wspólne oglądanie meczu :) Na tym zakończono to fantastyczne przedsięwzięcie „ 30-letniej bełchatowskiej zabiegówki”. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji i do zapoznania się z dorobkiem naukowym organizatorów XVI Forum Młodych Chirurgów 2016 – Oddziału chirurgicznego ogólnego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

http://www.szpital-belchatow.pl/content/view/45/37/

Galeria zdjęć XVI Forum Młodych Chirurgów

 

 

 

 
XVI Forum Młodych Chirurgów
22.06.2016.

Image

W dniach 24-25 czerwca w hotelu Wodnik już po raz szesnasty odbędzie się Forum Młodych Chirurgów. Forum to doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy specjalizantami z chirurgii ogólnej i prezentacja ich osiągnięć naukowych.

Więcej informacji (w tym rejestracja uczestników i program) w linku http://www.szpital-belchatow.pl/content/view/227/72/

 

 

 
Bardzo udana akcja
06.06.2016.

31 maja od godziny 9 do godziny 12 w holu głównym Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie pracownicy dwóch instytucji promowali styl życia wolny
od uzależnienia. Akcja edukacyjna, w tym możliwość wykonania badania smokolyzerem na obecność tlenku węgla w wydychanym powietrzu, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mamy więc nadzieję, że dzięki zaangażowaniu pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz bełchatowskiego Szpitala przynajmniej kilka osób podejmie decyzję o rzuceniu nałogu i tegoroczny Światowy Dzień Bez Tytoniu zakończony zostanie sukcesem
.

Image 

 
Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016
30.05.2016.
Image
 
cd. odnawiania traktów komunikacyjnych na terenie Szpitala
25.05.2016.

W 2014 roku dzięki poparciu mieszkańców Miasta Bełchatów w głosowaniu na rozdysponowanie środków finansowych w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz dzięki przekazaniu przez Urząd Miasta Bełchatów materiału budowlanego, na terenie Szpitala odnowiono ok. 1500 m2 chodników. W ten sposób znacząco poprawiono bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się po terenie Szpitala, szczególnie przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej i przez pracowników placówki. Niezaprzeczalnie spektakularny okazał się również efekt wizerunkowo – estetyczny, nie tylko Szpitala, ale również miasta.

W bieżącym roku odnowione zostaną kolejne drogi komunikacyjne. Przedstawiciele władz Miasta Bełchatów pozytywnie odpowiedzieli na prośbę dyrekcji Szpitala i wyrazili zgodę na przekazanie Szpitalowi im. Jana Pawła II materiału budowlanego o wartości ponad 17 tys. zł w postaci kostki brukowej, obrzeży i krawężników. Dzięki tej pomocy kolejne chodniki będą proste i bezpieczne, a otoczenie ładniejsze. O efektach poinformujemy wkrótce:)

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 41 - 48 z 215
Top