Skip to content

Start
Chwalimy sie naszą kadrą
11.07.2016.

ImageOstatnio przedstawiliśmy Państwu wydarzenie, którego organizatorem był nasz Oddział chirurgiczny ogólny – XVI Forum Młodych Chirurgów. Zaprosiliśmy również do zapoznania się z dorobkiem naukowym Oddziału chirurgicznego ogólnego. Kto jeszcze tego nie zrobił koniecznie musi kliknąć w ten link http://www.szpital-belchatow.pl/content/view/45/37/. Tym bardziej, że lista publikacji wydłużyła się o pozycję wydaną ostatnio pt.: „Leczenie metodą otwartego brzucha – kiedy i jak” (spis treści w załączeniu).

 

10 osób z naszego Szpitala brało udział w tym przedsięwzięciu: 9 osób z Oddziału chirurgicznego ogólnego oraz Ordynator Oddziału anestezjologii i intensywnej terapii - Jacek Nowak. Szczegóły publikacji: http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/13900/tytul/leczenie-metoda-otwartego-brzucha-kiedy-i-jak-walczak-banasiewicz-trzeciak-termedia

 

Gratulujemy sukcesu!

 

Image  SPIS TREŚCI

 

 

 
Oddział Kardiologiczny doposażony dzięki Gminie Kleszczów
11.07.2016.

ImageDzięki wsparciu finansowemu w wysokości 50.000,00 zł przeznaczonemu przez Radę Gminy Kleszczów oraz Wójta Gminy Kleszczów dla Oddziału kardiologicznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, doposażono Oddział w aparaturę i sprzęt medyczny służący diagnostyce osób z chorobami układu krążenia. Dokonano zakupu elektrokardiografu, systemu do prób wysiłkowych oraz systemu Holter.

Zakup wymienionych pozycji w bezpośredni sposób przyczyni się do podniesienia jakości udzielanych świadczeń medycznych. W Oddziale kardiologicznym z powodu zaburzeń układu krążenia hospitalizowanych jest bowiem rocznie około 700 pacjentów, a średnia długość pobytu wynosi ok. 5 dni.

Niestety zaburzenia układu krążenia stanowią najczęściej występujące, o tendencji zwyżkowej, zachorowania wśród mieszkańców województwa łódzkiego i są zakwalifikowane jako choroby cywilizacyjne. Po raz kolejny jednak władze Gminy Kleszczów zaangażowały się w podnoszenie standardów życia mieszkańców regionu. w sferze opieki zdrowotnej. Dziękujemy.

[GALERIA ZDJĘĆ]

 
Ogłoszenie
07.07.2016.

OGŁOSZENIE

o zgłaszaniu kandydatur do odznaczenia Medalem AMICUS SALUTIS

Mając na uwadze zbliżające się uroczystości związane z Jubileuszem 30-lecia działalności Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie, generujące okazję do uhonorowania osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla naszej placówki poprzez stałe materialne wspieranie Szpitala i tym samym pomoc w utrzymaniu i podwyższaniu standardu usług medycznych, a także promocję Szpitala ogłaszam, że w terminie do dnia 31.07.2016r. można zgłaszać propozycję kandydatur do odznaczenia Medalem AMICUS SALUTIS. Zgłoszenia należy dokonać na druku stanowiącym Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 9A/2012 z dnia 14.02.2012r.

 

Przewodniczący Kapituły Medalu AMICUS SALUTIS

 

 

 
Weekend 24-25 czerwca należał do chirurgów
27.06.2016.

Image

Personel Oddziału chirurgicznego ogólnego Szpitala w Bełchatowie na czele z Ordynatorem Oddziału Piotrem Wojciechem Trzeciakiem i Pielęgniarką Oddziałową Agnieszką Hetman zorganizował XVI już Forum Młodych Chirurgów.

Forum rozpoczął Piotr Wojciech Trzeciak witając wszystkich pasjonatów chirurgii, którzy przyjechali by rozwijać teorię i w praktyce w trudnej, nagłej sytuacji, stanąć przy stole i porządnie, profesjonalnie, bez zgubnej rutyny wykonać operację. Forum jest bowiem okazją do spotkania środowiska chirurgów, nie tylko z regionu, ale z całej Polski, zarówno tych w randze profesorskiej, jak i tych dopiero na półmetku studiów. Zdaniem prof. dr hab. n. med. Lecha Pomorskiego - Prezesa Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Chirurgów Polskich integracja środowiska musi następować z pożytkiem naukowym.

W pierwszym dniu Forum szczególnie interesujący był wykład prof. dr hab. n. med. Marka Kaweckiego „Wszystko co chcecie wiedzieć o oparzeniach, ale boicie się o to zapytać”. Profesor omówił zagadnienia inżynierii tkankowej, biotechnologii i nanotechnologii w rozwoju metod leczenia oparzeń poprzez dokonanie przeszczepu. Przytaczając liczne przypadki, z którymi zetknął się w Centrum Leczenia Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich, gdzie pracuje i pełni funkcję dyrektora, pokazał jak fascynujący jest rozwój medycyny. Wdrażanie żywych substytutów skóry, wykorzystywanie skóry świni transgenicznej czy wykorzystywanie owodni pobranej od młodych kobiet po wykonanym cięciu cesarskim to już nie tyko fantazja naukowca, ale stosowane metody lecznicze.

Bardzo zajmująca była również część wykładu poświęcona roli miejscowej terapii podciśnieniowej (MTP) czy wykorzystaniu komórek macierzystych pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej w procesie leczenia oparzeń. Obiektywne, wielokryterialne przedstawienie tematu zachęcało uczestników spotkania do zadawania pytań, w tym również wywołujących temat ekonomii, kosztów np. izolacji pacjentów.

W Polsce jest dostępnych 110 łóżek dla pacjentów z ciężkimi oparzeniami, wskaźnik śmiertelności został zmniejszony od 22% do 3,2%, ale nadal brakuje oddziałów rehabilitacji pacjentów po oparzeniach. Wykład prof. dr hab. n. med. Marka Kaweckiego obrazował, jak ważna to potrzeba i jakie są skutki braku multidyscyplinarnej opieki nad pacjentami po ciężkich oparzeniach.

Istotnym problemem jest również leczenie bólu, przy spotęgowanych skutkach ubocznych środków farmakologicznych u pacjentów poparzonych. Propozycją Profesora M. Kaweckiego jest więc wykorzystanie możliwości wirtualnego znoszenia bólu. Propozycja ta oparta jest na zasadach wykorzystywanych w nowoczesnych grach komputerowych. Pacjent w trakcie np. zmiany opatrunku ma zakładany kask umożliwiający skupienie uwagi na wybranej rzeczywistości wirtualnej, tak absorbującej, by odwrócić uwagę od bólu.

Część oficjalną w pierwszym dniu Forum zakończono spotkaniem z Konsultantem Regionalnym d/s chirurgii Województwa Łódzkiego prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Kuzdakiem. Profesor omówił zagadnienia ściśle związane z oparzeniami – chorobą, która każdemu chirurgowi może zdarzyć się na dyżurze: infekcje i izolacja chorych, wzrost lekooporności w stopniu alarmującym zagrożenie epidemią, zmniejszenie liczby łóżek chirurgicznych w województwie, brak sal dla pacjentów poparzonych.

Drugi dzień Forum rozpoczęto od prezentacji prac naukowych specjalizantów w konkursie o nagrodę Prezesa OŁ TChP prof. dr hab. n. med. Lecha Pomorskiego.
W tym miejscu koniecznie trzeba zaznaczyć, że lekarz naszego Oddziału chirurgicznego ogólnego Dominik Walczak trzykrotnie wygrywał poprzednie edycje konkursu. W bieżącym roku zaprezentowano 10 prac. Laur zwycięzcy otrzymał Pan Michał Komoń za pracę pt.: „Perforacja dwunastnicy z martwicą fragmentu jej ściany w przebiegu ropnia okołonerkowego. Opis przypadku i sposób zaopatrzenia”. Drugie miejsce zajęła Pani Agnieszka Dworzyńska, autorka pracy „Ocena skuteczności autogennych przeszczepów nadnerczy”. Trzecie miejsce przyznano Panu Marcinowi Piejko, który przedstawił pracę pn.: „Terapia komórkowa w chirurgicznym zaopatrzeniu przetok. Doniesienia wstępne”.

Następnie odbyło się Spotkanie z Konsultantami Krajowymi Specjalizacji Zabiegowych i wspólne oglądanie meczu :) Na tym zakończono to fantastyczne przedsięwzięcie „ 30-letniej bełchatowskiej zabiegówki”. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji i do zapoznania się z dorobkiem naukowym organizatorów XVI Forum Młodych Chirurgów 2016 – Oddziału chirurgicznego ogólnego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

http://www.szpital-belchatow.pl/content/view/45/37/

Galeria zdjęć XVI Forum Młodych Chirurgów

 

 

 

 
XVI Forum Młodych Chirurgów
22.06.2016.

Image

W dniach 24-25 czerwca w hotelu Wodnik już po raz szesnasty odbędzie się Forum Młodych Chirurgów. Forum to doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy specjalizantami z chirurgii ogólnej i prezentacja ich osiągnięć naukowych.

Więcej informacji (w tym rejestracja uczestników i program) w linku http://www.szpital-belchatow.pl/content/view/227/72/

 

 

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 49 - 56 z 226
Top